Ježíšek vs. Santa Claus

21. prosince 2012 v 9:28 | Aduš Nováková
Ježíšek vs. Santa Claus

Na sloh nejsem nijak extra talentovaná, takže přijímám kritiku, abyc věděla, co mám změnit..(Měla to být Úvaha) :D

-otázky: Jsou vánoce svátky klidu a pokoje, nebo spíše slavnost konzumu, nakupování a peněz?
: Jsou stále křesťanské? Nebo se o nich ke slovu hlásí již nějaké nové "křesťanství"
Zaměřila jsem se na téma Santa Claus vs. Ježíšek, protože mi připadá, že poslední dobou se v Čechách Ježíšek dostává do pozadí a je utlačován Santa Clausem, který je známý hlavně z Coca Coly. On není naší českou tradicí, tak proč všude musí být jeho obrázky, samolepky a figurky toho baculatého chlapíka v červeném, který si jezdí na saních a nechá se táhnout soby. Kde je konec našeho Ježíška.

Jen tak mezi námi, mám na Santu vlastní názor, neříkám, že ho nemám ráda, v podstatě mi nijak nevadí, ale tradice má být tradice. Když se koukáme s rodiči o Vánocích koukáme na nějaký film, většinou bývá na téma Vánoce a Vánoční svátky. A jelikož je většina filmů amerických vyskytne se tam Santa Claus. Všichni vidí Santu tak, že v tu onu noc přináší dárky tak, že si přiletí na saních, do domu se Vám dostane skrz komín a děti se ráno vylétnou z postelí s tím, že mají pod stromečkem dárečky.

Ježíšek je českou tradicí, ale je postupně čím dál více posílána do pozadí. Dnešní děti si pod pojmem "Ježíšek" představí Santu Clause, protože jim je i možná příjemnější představit si Veselého červeného chlapíka, než malé Jezulátko uložené ve slámě. Na Ježíška již nevěřím, ale je základní věcí našich tradic.

Čím dál více lidí si pokládá otázku: "Jsou Vánoce svátky klidu a pokoje, nebo spíše slavnost konzumu, nakupování a peněz?"
Dle mého názoru takové ty typické klidné vánoce plné pohody stále existují, ale už nejsou takové, jaké bývaly. Dnes se všichni zajímají o to, předčít se v cennosti dárku, který dáváte druhé osobě. Snažíte se o to, aby jste dal o něco dražší dárek než co by Vám mohl dát on. Tudíž je to vlastně honička za co nejkvalitnějšími dárky. Už to není takové, že dárky stačili jenom nějaké drobnosti, které člověka potešili, protože byly dané z přátelství a lásky k dané osobě. Teď se hraje hodně na množství a kvalitu a modernost dárků. Poslední dobou se Vánoce stali i spíše slavností konzumu, všichni se přejídají a radši vše kupují, než aby si něco udělali sami.

Lidé si ale také kladou otázku: "Jsou Vánoce stále křesťanské? Nebo se o nich ke slovu hlásí již nějaké nové "křesťanství" Vánoce mi připadají stále křesťanské, i když místy jsou vidět vlivy Ameriky. Připomínáme si narození Krista, toho malého Jezulátka uložené ve slámě, prostě a přitom vznešené. Neustále kolem sebe o vánocích vidíme andělíčky, Betlémek, pastýře a tři krále. Myslím, že ta křesťanská podoba tady ještě nějakou tu dobu bude. Jen někteří si ji nechali snadno zakrýt rozverností fousatého chlapíka v červeném a jeho voláním: "Ho ho ho…"

Můj názor tedy ukončím tím, že u mě nás stále žije duch Vánoc zvaný Ježíšek. Zvyků sice už moc nemáme, ale stále na Vánoce rozkrajujeme jablko, jíme kapra s tradičním bramborovým salátem a někdy pouštíme i lodičky, vyrobené ze svíčky a skořápek od vlašských oříšků. Každý máme svého ducha Vánoc a je jen na nás, koho si vybereme.

Na sloh nejsem nijak extra talentovaná, takže přijímám kritiku, abyc věděla, co mám změnit..(Měla to být Úvaha) :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama